Otázky a odpovědi

Před léčbou

Pro koho jsou rovnátka Invisalign určeny?

Pro všechny ty, kteří nejsou spokojeny se svým úsměvem, neradi se usmívají a rádi by s tím něco udělali. Je jedno, kolik je vám let. Léčbu můžete podstoupit kdykoliv.

V čem jsou rovnátka Invisalign lepší než ostatní typy rovnátek?

Zejména v tom, že nejsou vidět, lze je kdykoliv vyndat, nehrozí uvolnění zámku a tvorba kazů. Nicméně je třeba si uvědomit, že z vaší strany vyžadují určitou disciplínu a vůli.

Jak rovnátka Invisalign fungují?

Princip rovnátek Invisalign spočívá v tom, že nosíte a pravidelně si měníte (po 7 – 10 dnech) dlahy/formičky, které nosíte ve svých ústech. Tyto dlahy/formičky postupně posouvají vaše zuby do požadované polohy. Před začátkem léčby jsou vaše zuby nascanovány a na základě toho vyrobeny dlahy/formičky.

Mohu před začátkem léčby vidět plánovaný výsledek?

V rámci konzultace ve Světě rovnátek jsou vám naskenovány moje zuby a vytvořena vizualizace toho, jak by mohl vypadat výsledek. Ve vizualizaci je posuvník, kterým můžete sledovat pokrok po jednotlivých týdnech. (video na ukázku naleznete níže)

Přestože v rámci konzultace získáte scan vašich zubů a vizualizaci případné léčby, je vše zcela zdarma. Na konzultaci se můžete zaregistrovat zde. V případě, že léčbu nakonec podstoupíte, získáte slevu 2 000 Kč na vaši léčbu.

Jsou rovnátka Invisalign skutečně neviditelná?

Ano, obecně jsou rovnátka Invisalign skutečně neviditelná, tedy pro většinu vašeho okolí nepostřehnutelná. Nicméně v některých případech jsou na zuby nasazeny tzv. attachementy, které pomáhají zuby posouvat ve správném směru. Tyto attachementy mohou zvýšit viditelnost, nicméně i tak zůstávají oproti jiným formám velmi decentní.

Jak léčba probíhá?

Po nascanování vašich zubů jsou vytvořeny dlahy/formičky a léčba začíná. V intervalu, který určí ortodontista chodíte na kontroly (obvykle jednou za 7 týdnů). Ve chvíli, kdy je dosaženo požadovaného výsledku, je léčba ukončena a začíná retenční fáze.

Bolí nasazení rovnátek Invisalign?

Ne, nebolí. Obvykle se na zuby nic nenasazuje. Pokud jsou nutné attachementy, jsou na zuby pouze nalepeny.

Jak dlouho budu muset rovnátka nosit?

Délka nošení se odvíjí od povahy a závažnosti vaší vady. Velmi lehké vady lze odstranit již za cca 16 týdnů, závažnější pak i za více než rok. To, jaká bude délka léčby určí ortodontista.

Budu muset nosit gumičky?

V některých případech je v rámci léčby nutné nosit gumičky, které pomáhají dostat zuby do požadované polohy. V žádném případě nejsou při nošení vidět. O nutnosti nosit gumičky rozhodne ortodontista.

Co jsou to attachementy?

Attachementy jsou malé částečky přidělané na vašich zubech, které pomáhají dostat zuby do požadované polohy. O nutnosti jejich použití rozhodne ortodontista.

Cena rovnátek

Kolik léčba rovnátky Invisalign stojí?

Cena se odvíjí od verze, kterou potřebujete. Pro lehčí vady postačí verze Lite, která přijde na cca 70 000 Kč. V případě vážnějších vad se nasazuje verze Comprehensive, která vyjde na cca 90 000 Kč. Všichni, kteří o rovnátkách přemýšlí se mohou objednat na konzultaci zdarma do Světa rovnátek zde a v případě, že léčbu podstoupí, získají slevu 2 000 Kč.

Lze rovnátka Invisalign pořídit na splátky?

Ano, Svět rovnátek nabízí i financování formou splátek. Díky tomu si rovnátka může dovolit prakticky každý.

Nošení rovnátek

Budou mě při nošení rovnátek Invisalign bolet zuby?

To je velmi individuální. Obecně se určitá bolest zubů dostavuje v prvních 2 – 3 týdnech.

Jak dlouho musím nosit 1 formičku/dlahu?

Obvykle je to 7 – 10 dní, nicméně délka bude určena ortodontistou na základě závažnosti vaší vady.

Jak často musím rovnátka Invisalign nosit?

Rovnátka Invisalign byste měli mít v ústech min. 22 hodin každý den.

Jak se s rovnátky Invisalign čistí zuby?

Zuby si můžete čistit bez jakéhokoliv omezení. Tím, že lze rovnátka vyndat, nezůstává v ústech žádný drát ani cokoliv jiného.

Jak je to s čištěním formiček?

Formičky je dobré alespoň jednou za den vyčistit, ať už běžným kartáčkem s pastou nebo na 15 minut ponořit do speciálního dezinfekčního roztoku, který koupíte v každé drogerii.

Co je třeba nosit s sebou, když nebudu doma?

Doporučuje se nosit krabička na rovnátka, kterou dostanete na začátku léčby, dezinfekční gel, malý zubní kartáček a pasta.

Mohu pít víno/kávu/džus s nasazenými rovnátky?

Co se týče obecně pití, je třeba zvážit dvě věci. První je zabarvení rovnátek, což je zcela subjektivní věc. Pokud je obarvené mít nechcete, tak je doporučeno je na pití vyndat (kromě vody).

Ukončení léčby

Co následuje po ukončení léčby? Co je retenční fáze?

Období po ukončení léčby je velmi důležité, nazývá se tzv. retenční fáze. Zuby jsou již srovnané a je důležité je tak udržet. K tomu slouží tzv. retenční dlahy/formičky, které dostanete po léčbě. První 3 měsíce se nosí celé dny jako rovnátka a postupně se frekvence jejich nošení snižuje.