sundani-rovnatek-invisalign-a-co-nasleduje-po-lecbe

Sundání rovnátek Invisalign a co následuje po léčbě?

Sundání attachementů

Možná si říkáte, co je myšleno sundáním rovnátek, když rovnátka Invisalign jsou neviditelná rovnátka, která můžete kdykoliv vyndat? Je tím myšleno odstranění attachementů z vašich zubů, které pomáhají v průběhu léčby posunovat zuby do správné polohy.

Samotné sundání není bolestivé a není se tak čeho bát. Attachementy se od zubů odbrousí. Nejprve mě napadlo, že na místech attachementů zůstanou světlé fleky, ale není tomu tak. Po vyndání není cokoliv poznat.

rovnatka-invisalign

A co následuje po ukončení léčby? Retenční fáze!

Jedná se o velmi důležité období. Zuby jsou již srovnané a teď je důležité je tak udržet. Z léčby jsou „rozpohybované“ a je potřeba zabránit tomu, aby se začali posouvat do původní polohy, je třeba je stabilizovat.

K tomu slouží tzv. retenční dlahy, které dostanete po léčbě. Prakticky jde o stejné formičky, které jste nosili v průběhu léčby. První 3 měsíce po léčbě je musíte nosit stejně často jako rovnátka, tedy ideálně 22 hodin denně. Následné 3 měsíce je máte v ústech jen půl den a na noc. V posledních 3 měsících je nosíte pouze na noc a postupně snižujete až ke 3 nocím v týdnu. U toho byste měli zůstat.

Ukončení léčby neznamená, že se o vás Svět rovnátek přestane zajímat. V rámci retenční fáze chodíte i nadále na kontroly, první obvykle 3 měsíce po ukončení léčby.